Member Managers

96b689ae052c52c60dc6dd5b08dacc79.jpg

Jos Hermens, Sander Ogink & Joan Avé

Company Name

Global Sports Communication

AAM Member Name

Jos Hermens, Sander Ogink & Joan Avé

Company Address

Snelliusstraat 10
6533 NV Nijmegen
The Netherlands

Office Number

+31 (0) 24 351 50 77

Fax Number

+31 (0) 24 351 50 88

Email

Represented Athletes

NameGenderCountryAffiliationsEventsLinks
Abdi Nageeye male Netherlands   Road
Abeba Arigawi female Ethiopia   800m, 1500m
Abebe Dinkesa male Ethiopia   Road
Abebe Sihine male Ethiopia   Road
Abebech Afework female Ethiopia   Road
Abel Kirui male Kenya   Marathon
Abera Kuma male Ethiopia   5000m, 10000m
Abiyote Guta male Ethiopia   Marathon
Abraham Kiplimo male Uganda   5000m
Abrar Osman male Eritrea   5000m
Adero Nyakisi female Uganda   Road
Alebachew Debasu female Ethiopia   Marathon
Alemu Bekele male Bahrain   5000m
Alfred Kering male Kenya   Marathon
Alina Rotaru female Romania   Long Jump
Ana Claudio da Silva female Brazil   200m
Ancuta Bobocel female Romania   3000mSC
André Olivier male South Africa   800m
Andrew Lemoncello male United Kingdom   Road
Andrew Steele male United Kingdom   400m
Angela Morosanu female Romania   400mH
Annet Negesa female Uganda   800m, 1500m
Arnoud Okken male Netherlands   800m, 1500m
Atsede Baysa female Ethiopia   Marathon
Augustine Ronoh male Kenya   Marathon
Ayele Abshiro male Ethiopia   5000m, 10000m
Belaynesh Fikadu female Ethiopia   5000m, 10000m
Benjamin Kiplagat male Uganda   3000mSC
Berhanu Delale male Ethiopia   5000m, 10000m
Bianca Razor female Romania   400m
Bilisuma Shugi male Bahrain   5000m
Bizunesh Bekele female Ethiopia   Marathon
Bjorn Blommerde male Netherlands   Javelin Throw
Bonsa Dida male Ethiopia   5000m
Bram Som male Netherlands   800m
Brillian Chepchirchir female Kenya   1500m, 5000m
Brimin Kipruto male Kenya   3000mSC
Cao Shuo male China   Triple Jump
Carlos De Moraes male Brazil   100m, 200m
Chala Dechase male Ethiopia   Marathon
Charlie Grice male United Kingdom   800m, 1500m
Chen Qi male China   Javelin Throw
Cherono Koech female Kenya   800m
Christina Bujin female Romania   Triple Jump
Chuchu Giorgio male Eritrea   800m
Clint Perret male Australia   Road, Marathon
Cornelia Deiac female Romania   Long Jump
Cosmas Kigen male Kenya   Marathon
Daniel Chaves male Brazil   5000m, 10000m
Daniel Kosgei male Kenya   Marathon
Daniel Rotich male Uganda   5000m, 10000m
David Barmasai male Kenya   Marathon
Dejene Regassa male Bahrain   3000mSC, 5000m
Dereje Tesfaye male Ethiopia   Marathon
Deribe Robe male Ethiopia   Marathon
Deribe Robi male Ethiopia   Marathon
Du Xiaowei female China   Javelin Throw
Edwin Kiplagat male Kenya   800m
Eliud Kipchoge male Kenya   5000m, 10000m
Elkana Kibet male Kenya   5000m
Emebet Anteneh female Ethiopia   5000m, 10000m
Emmanuel Sasiya male Uganda   800m, 1500m
Erik Cadée male Netherlands   Discus Throw
Eshetu Wendimu male Ethiopia   Marathon
Etalemahu Kidane female Ethiopia   Marathon
Evans Kiplagat male Kenya   Marathon
Eyerusalem Kuma female Ethiopia   Marathon
Faith Kipyegon female Kenya   1500m
Faridah Chelanga female Kenya   5000m, 10000m
Fekru Feyisa male Ethiopia   5000m, 10000m
Florence Kiplagat female Kenya   Marathon
Francis Kibiwott male Kenya   Marathon
Francis Kosgei male Kenya   Marathon
Frehiwot Goshu female Ethiopia   5000m, 10000m
Gelete Burka female Ethiopia   5000m
Genet Getaneh female Ethiopia   Marathon
Genet Yalew female Ethiopia   5000m, 10000m
Geoffrey Kipsang male Kenya   Road
Geoffrey Kirui male Kenya   10000m
Geoffrey Rono male Kenya   800m, 1500m
Getu Feleke male Ethiopia   Marathon
Gezebe Dibaba female Ethiopia   1500m, 5000m
Gideon Kipketer male Kenya   5000m
Gilbert Kirui male Kenya   3000mSC
Gilbert Yegon male Kenya   Marathon
Girmay Yohannes male Eritrea   800m, 1500m
Gladys Kipkemoi female Kenya   3000mSC
Gong Lijiao female China   Shot Put
Haile Gebrselassie male Ethiopia   Marathon
Hais Welday male Eritrea   1500m, 5000m
Helen Clitheroe female United Kingdom   1500m, 3000mSC
Henry Sugut male Kenya   Marathon
Hillary Kemboi male Kenya   Road
Hyvin Kiyeng female Kenya   3000mSC, 5000m
Ignisious Gaisah male Ghana   Long Jump
Irene Jelagat female Kenya   1500m
Irving Saladino male Panama   Long Jump
Jackline Chepngeno female Kenya   3000m, 5000m
Jacob Araptany male Uganda   3000mSC
Jefferson Sabino male Brazil   Triple Jump
Jesper van der Wielen male Netherlands   5000m
Jesse Williams male United States   High Jump
Jhamal Bowen male Panama   Long Jump
Joilson da Silva male Brazil   3000m, 5000m
Jonathan Maiyo male Kenya   Marathon
Jonathan Silva male Brazil   Triple Jump
Julia Mumbi female Kenya   Marathon
Justine Robbeson female South Africa   Javelin Throw
Kenenisa Bekele male Ethiopia   5000m, 10000m
Laban Korir male Kenya   Marathon
Lao Yi male China   100m
Lars Timmerman male Netherlands   Javelin Throw
Laura Weightman female United Kingdom   1500m
Lehann Fourie male South Africa   110H
Li Chunhua female China   Javelin Throw
Li Ling female China   Pole Vault
Li Ling female China   Shot Put
Li Yanfeng female China   Discus Throw
Li Yanmei female China   Triple Jump
Li Yanxi male China   Triple Jump
Liu Tingting female China   Hammer Throw
Liu Xiang male China   100mH
Liu Xiangrong female China   Shot Put
LJ van Zyl male South Africa   400mH
Lu Huihui female China   Javelin Throw
Lu Minja female China   Long Jump
Lydia Rotich female Kenya   3000mSC
Ma Xuejun female China   Discus Throw
Marcin Lewandowski male Poland   800m
Maria Sig Moller female Denmark   Marathon
Marius Ionescu male Romania   Road
Mark Kenneally male Ireland   Marathon
Martyn Bernard male United Kingdom   High Jump
Mary Cullen female Ireland   5000m
Maryam Jamal female Bahrain   1500m
Maurren Higa Maggi female Brazil   Long Jump, Triple Jump
Mekonnen Gebremedhin male Ethiopia   1500m
Mekonnen Yimam male Ethiopia   Marathon
Melissa Boekelman female Netherlands   Shot Put, Discus Throw
Melkam Gisaw female Ethiopia   Marathon
Mercy Chebwogen female Kenya   3000m
Mercy Chepnogen female Kenya   3000m
Meselech Melkamu female Ethiopia   5000, 10000m
Meseret Hailu female Ethiopia   Marathon
Mestewat Tufa female Ethiopia   Road
Michael Mutai male Kenya   Road
Michael Shelley male Australia   Road
Mike van Kruchten male Netherlands   110mH
Mimi Belete female Bahrain   1500m
Mirela Lavric female Romania   800m
Mohamed Ali Mohamed male Somalia   Road
Mosenet Geremew male Ethiopia   5000m, 10000m
Moses Kibet male Uganda   5000m
Moses Kurgat male Kenya   Road
Moses Mosop male Kenya   Marathon
Mulugeta Wami male Ethiopia   Marathon
Musa Babo male Ethiopia   Marathon
Nahom Mesfin male Ethiopia   3000mSC
Nicholas Kiprono male Uganda   Road
Nikki Hamblin female Australia   800m, 1500m
Patrick van Luijk male Netherlands   100m, 200m
Paul Biwott male Kenya   Marathon
Pauline Wangui female Kenya   Road
Peter Kibet male Uganda   10000m
Philemon Rono male Kenya   5000m, 10000m
Robe Guta female Ethiopia   Marathon
Robert Cheruiyot Kiprono male Kenya   Marathon
Robert Oosthuizen male South Africa   Javelin Throw
Rogério Bispo male Brazil   Long Jump
Roxana Birca female Romania   3000m
Rutger Smith male Netherlands   Discus Throw, Shot Put
Ruti Aga female Ethiopia   5000m
Ryan Vail male United States   5000m, 10000m, Road
Samrawit Mengisteab female Eritrea   3000m, 5000m
Samsom Gezahai male Eritrea   10000m
Samuel Tsegay male Eritrea   Marathon
Scott Overall male United Kingdom   Marathon
Shadrack Kiplagat male Kenya   Marathon
Sharona Bakker female Netherlands   100m Hurdles
Shi Dongpeng male China   100mH
Shitaye Bedaso female Ethiopia   Marathon
Shitaye Eshete female Bahrain   5000m, 10000m
Sibusiso Nzima male South Africa   Road
Sifan Hassan female Ethiopia   1500m
Silas Kitum male Kenya   3000mSC
Sileshi Sihine male Ethiopia   5000m, 10000m
Sofia Assefa female Ethiopia   3000mSC
Soyekwo Kibet male Uganda   5000m
Stephen Chebogut male Kenya   Marathon
Stephen Kiprotich male Uganda   Road
Stephen Kurui male Kenya   Marathon
Su Bingtian male China   100m
Su Xiongfeng male China   Long Jump
Sun Taifeng female China   Discus Throw
Sun Yawei female China   100H
Sunette Viljoen female South Africa   Javelin Throw
Susan Chepkemei female Kenya   Marathon
Susan Kuijken female Netherlands   1500m
Sylvia Kipyego female Kenya   Road
Tan Jian female China   Discus Throw
Tejitu Daba female Bahrain   5000m
Teshome Dirirsa male Ethiopia   1500m
Tessema Abshiro male Ethiopia   Marathon
Tiki Gelana female Ethiopia   Marathon
Tirualem Bekele female Ethiopia   Marathon
Titus Kurgat male Kenya   Marathon
Tsegaye Kebede male Ethiopia   Marathon
Valentine Kipketer female Kenya   5000m
Victor Lagat male Kenya   Marathon
Vincent Kipruto male Kenya   Marathon
Vincent Yator male Kenya   5000m
Viola Kibiwot female Kenya   1500m, 5000m
Wang Wupin female China   Long Jump
William Kiplagat male Kenya   Marathon
Xiang Liu male China   110H
Xie Limei female China   Triple Jump
Xie Wenjun male China   110mH
Yabisera Bitew female Ethiopia   3000mSC
Yami Dadi male Ethiopia   Marathon
Yang Qi female China   400H
Yang Yansheng male China   Pole Vault
Yenew Alamirew male Ethiopia   1500m, 5000m
Yenew Tebekew male Ethiopia   1500m
Yigrem Demelash male Ethiopia   10000m
Yitayal Atnafu male Ethiopia   3000m, 5000m
Yu Zhenwei male China   Long Jump
Yvonne Hak female Netherlands   800m
Zacharia Kiprotich male Uganda   3000mSC
Zhang Guowei male China   High Jump
Zhang Peimeng male China   100m
Zhang Wenxiu female China   Hammer Throw
Zhang Xiaoyi male China   Long Jump
Zheng Dongsheng male China   100m, 200m
Zheng Xingjuan female China   High Jump
×

Member Managers

Adrian Laidlaw Aivar Karotamm Alfons Juck Andy Stubbs & Peter Stubbs Caroline Feith Chiara Davini Chris Layne Claude Bryan & Juanita Bryan Cubie Seegobin Czeslaw Zapala Dan Lilot & Steffen Keil Daniel Wessfeldt & Stina Funke Emanuel Hudson & Daniel Escamilla Federico Rosa Janusz Schydlowski John Nubani John Regis Jos Hermens, Sander Ogink & Joan Avé Jose Praia Jukka Harkonen Kadri Kallas Kris Mychasiw Malcolm Anderson Marc Corstjens Marc Osenberg Marcello Magnani Marcin Rosengarten Mark Pryor Mark Wetmore Michel Boeting Miguel A. Mostaza Olga Nazarova Paul Doyle Pavel Voronkov Ray Flynn & Brad Yewer Renaldo Nehemiah Renee Auguin Ricky Simms & Marion Steininger Tony Campbell Ulf Saletti Valentina Fedjuschina Vera Michallek

©Copyright 2012-2018 Association of Athletics Managers All rights reserved. Website by At Design Studio, Inc.